Krótka informacja dla szybkich – tanio i solidnie
Wypełnienie – siatka, słupki – kątownik gorącowalcowany 50*50*5 mm – materiał „nie do zdarcia”, trwałość na dekady (więcej w treści).
Kupić materiał na ogrodzenie w specjalistycznym punkcie, czy udać się do marketu?
W marketach są sprzedawane gotowe ogrodzenia, jednak decydując się na taki zakup warto wcześniej zadać sobie zasadnicze pytanie: Czy chcemy mieć ogrodzenie trwałe, na lata, dziesiątki lat, czy myślimy o jego dość szybkiej wymianie, czyli ponownym wydatku na materiał i robociznę? Trudno bowiem mówić o trwałości ogrodzenia, którego słupek o przykładowych wymiarach: 50*50, 60*60 lub 80*80 mm ma grubość niewiele więcej ponad milimetr… Ogrodzenia takie mają jednak też i zalety: to produkty modułowe, przez co są łatwe w montażu.
A co będzie, jeśli jakiś sąsiad o słusznej wadze zechce się o to ogrodzenie oprzeć?
Wielu z Państwa zastanawiało się nad wyborem materiału na ogrodzenie. Poniżej kilka propozycji i praktycznych uwag.
Tradycyjne ogrodzenie wykończone siatką, słupki z kątownika gorącowalcowanego 50*50*5 mm
Tego typu ogrodzenie (z zastosowaniem materiałów gorącowalcowanych) jest stosunkowo tanie, a prace przy nim nie wymagają specjalistycznej wiedzy, więc w przeważającej części można wykonać je samodzielnie. Do tego jest bardzo trwałe; przez wiele lat można być spokojnym o jego stan.
Cena i informacje techniczne
Długość słupka – do siatki nie wyższej niż 1.5 metra i ogrodzenia z murkiem (do około 30 cm) wystarczą słupki o długości 2,4 metra (bez murku 2.0 metra). Standardowo L 50*50*5 występuje w długościach 12. i 6. metrów. Kątownik w długości 12. metrów jest podzielny bez strat na 5 odcinków po 2,4 metra. Szacunkowy koszt słupka o długości 2.40 metra to 50-53 zł brutto za sztukę. Najczęściej jednak stosowane są siatki o wysokości 1.25 metra, a to oznacza, że w zupełności wystarczy słupek o długości 2. metrów (przy uwzględnieniu również murku). Koszt słupka o długości 2. metrów to 42-44* złotego. Przy niższych ogrodzeniach (poniżej 1,5 metra) można zastosować kątownik o mniejszych wymiarach, np.: 45*45*4 lu b 5 mm, 40*40*4 lub 5 mm, co spowoduje mniejszy koszt ogrodzenia. Pionowe słupki rozmieszcza się najczęściej co około 2,5-3 metrów.
* – wycena na listopad 2021 r.
Materiały do ogrodzeń są dostępne w ofercie firmy CZARMET.
Ogrodzenie z profili zamkniętych kwadratowych, prostokątnych i okrągłych
Ogrodzenia z profili zamkniętych są coraz częściej stosowane i wypierają tradycyjne ogrodzenia z siatką. Dają możliwość zastosowania dowolnego wypełnienia ogrodzenia, do którego stosuje się m. in.: pręty kwadratowe, kształtowniki zamknięte niejako imitujące pełne pręty, np. 15*15*1.5 mm, płaskowniki i kątowniki zimnogięte. Ważnym czynnikiem decydującym o zastosowanym materiale wypełniającym jest cena – tu profile zamknięte wypierają pełne pręty kwadratowe. Profile są tańsze, ale też stosując je raczej nie damy możliwości powiedzieć kiedyś wnukowi: To dziadek zrobił to ogrodzenie, bo prawdopodobnie nie przetrwa ono do czasu, kiedy wnuczek nauczy się mówić, chyba że będziemy stosownie dbali o zabezpieczenie antykorozyjne.
Dobór kształtu orgodzenia
Ogrodzenie można dopasować do kształtu domu, np. mamy okrągłe kolumny przed wejściem, jakieś łuki, wówczas na ogrodzenie zastosujmy profile okrągłe. I konsekwentnie, mając dom z widocznymi ostrymi krawędziami, zastosujmy niejako do kompletu profile zamknięte kwadratowe lub prostokątne, ale też: Wolność, Tomku, w swoim domku, więc decyzja należy do Ciebie.
Materiał na słupki przelotowe
Wypełnienie – dranki
Propozycje:
Wciąż popularnym wypełnieniem jest płaskownik o rozmiarach: 20, 25 lub 30 na 4-6 mm grubości. Alternatywą, mogącą spowodować oszczędności, jest zastosowanie na dranki kątownika zimnogiętego, przykładowe rozmiary: 20*20*2, 25*25*2, 30*30*2 mm.
Nasze dranki muszą być jednak na czymś zamocowane – choćby były z drewna, które nie jest tu przedmiotowe, ale ładnie wygląda.
Pionowe słupki osadzane w betonie najczęściej rozstawiane są co około 2.5 – 3 metrów, a na poziome elementy przęseł można zastosować wiele materiałów, a tu znów nie tylko wedle potrzeb, ale i gustu. Poniżej kilka propozycji.
Poziome elementy przęseł
Materiały do ogrodzeń są dostępne w ofercie firmy CZARMET.
Masz pytania?
Zadzwoń: 14 627 26 22 lub napisz: czarmet@czarmet.com.pl